/Files/images/0-042443.jpgІсторія

Броварського районного центру дитячої та юнацької творчості

Історія Будинку піонерів та школярів Броварського району починається з середини 60-х років. На жаль, не збереглися архівні матеріали, які б підтвердили точну дату створення закладу. Лише накази по Броварському народному відділу освіти дають можливість зробити такий висновок. Розміщувався заклад в приміщенні районного будинку культури.
Першим його директором до 1970 року була Звєрєва Тамара Андріївна. Наступними на посаді директорів закладу працювали Солодченко Жанна Миколаївна, Ярошенко Віра Павлівна, Острянко Володимир Петрович, Кілімінчук Таміла Петрівна, Шуляк Раїса Сергіївна, Шульга Валентина Євгеніївна, Геля Неля Дмитрівна, Величенко Наталія Яківна.
Колектив новоствореного закладу поставив собі за мету оживити піонерську роботу, допомогти піонерським дружинам зробити життя кожного загону цікавим і змістовним. Адже в школах району вже з кінця 20-х на початку 30-х років працювали комсомольські та піонерські осередки.
Крім того, на базі шкіл району та міста працювали гуртки: судомодельний, радіотехнічний, початкового технічного моделювання, м’якої іграшки, кінодемонстраторів, фотогурток, секція плавання та шахів.
Гурткова робота в закладі проводилася за програмами Міністерства освіти СРСР і не дублювала шкільну програму. Гуртки радіотехнічний, авіамодельний, фото- та кінолюбителів стали лабораторією для аналогічних дитячих об’єднань в школах, піонерських таборах. Керівники гуртків Сидоренко І.О., Базир М.С., Задорожна Т.М., Васюк В.П., Гришко К.Т. залучали до занять в них кращих учнів міста та району.
У 70-і роки піднесення набуває піонерський рух. Розпочали роботу гуртки юних барабанщиків, сурмачів, навчання піонерського активу.
Будинок піонерів та школярів організовує і проводить піонерські свята, зльоти, конференції, огляди, конкурси, виставки дитячої творчості, військово-спортивні ігри, туристські походи.
Особливої популярності набувають гуртки естетичного напрямку – танцювальний, духовий оркестр, хор, драматичний театр, ляльковий театр, в’язання. Колективи беруть участь в районних та обласних конкурсах, оглядах художньої самодіяльності, де завжди посідають призові місця. Фольклорний колектив під керівництвом Горовенко Л.М. був переможцем республіканського огляду-конкурсу та удостоєний честі виступати на головній сцені республіки – Палаці культури «Україна». До кінця 80-х років мережа гуртків значно розширилась, їх кількість збільшилась. У кожній школі району працювали декілька різних напрямків гуртків.
В цей період з’являються нові форми роботи, організовано клуб старших піонервожатих, проводяться виїзні дні працівників Будинку піонерів у школи району з метою надання методичної допомоги. Щомісяця проводилися семінари для старших піонервожатих, які мали практичний характер. Працівники закладів ділилися досвідом своєї роботи, умінням виготовляти різні вироби, сувеніри, оформляти піонерські куточки, проводити збір піонерського загону. Крім того, стало традиційним свято «Посвячення у вожаті», яке давало можливість ватажкам піонерії проявити себе активними, ініціативними, творчими.
Проводились семінари на базі шкіл з обміну досвідом роботи, обговорювалися теоретичні питання, такі як планування роботи, відзначення червоних дат календаря та практичні. Щороку традиційно 19 травня в день народження піонерської організації імені В.І.Леніна проходив районний піонерський зліт, де за підсумками роботи нагороджувалися кращі піонерські дружини, старші піонервожаті. Передовикам присвоювали звання «Правофлангова дружина». Кращі піонервожаті нагороджувалися грамотами райкому комсомолу. Це були Дяченко Катерина Митрофанівна (Плосківська СШ), Буділова Антоніна (СШ №7 м.Броварів), Лига Ольга Іванівна (СШ №2), Корнійко Ніна Іванівна (Требухівська СШ).
Колектив Будинку піонерів поставив за мету зробити життя піонерських дружин, кожного піонерського загону цікавою і змістовно. Спільно з райкомом комсомолу готувати методичні розробки, пам’ятки, положення про конкурси, сценарії, які роздавались на семінарах старшим піонервожатим. Велику допомогу в цій роботі надавав Центральний палац піонерів імені М.Островського м.Києва. Крім того, діяла угода про співпрацю з Будинком піонерів та школярів Солом’янського району м.Києва, де набували досвіду броварчани.
Протягом ряду років в районі розвивався туризм. Він став потужною складовою виховної роботи з школярами. Щорічно проводилися туристські змагання з спортивного орієнтування та туристські зльоти. Велике зацікавлення проявляли як учні та і вчителі. А ще проводилися туристичні походи в гори Криму, Карпат, Кавказу, екскурсії по мальовничих куточках України і всього Радянського Союзу. Ентузіастами цієї справи були Кушнір Д.Я., Глей В.І., Семененко В.І., Карачун В.М., Книш С.С.
У 1991 році велика держава Радянський Союз припинила своє існування. Припиняє діяльність і піонерська організація і, відповідно, Будинок піонерів та школярів. У 1991 році згідно з розпорядженням голови Броварської райдержадміністрації Будинок піонерів та школярів, районну станцію юних натуралістів та дитячо-юнацьку спортивну школу об’єднують в один заклад - Центр виховної роботи з молоддю.
Директором призначають Величенко Наталію Яківну. В результаті цього об’єнання збільшилася кількість штатних одиниць: заступник директора, зав.відділами організаційно-масової роботи, еколого-натуралістичної, спортивної роботи, два методисти, художник-оформлювач та акомпаніатор. Кількість гуртків у закладі збільшилась до 95, заклад об’єднує 1 683 учні з 22 шкіл району.
Центр виховної роботи з молоддю став дійсно осередком виховної роботи в районі. Всі районні масові заходи – конкурси, виставки, спортивні змаганні, конференції, концерти проводилися працівниками Центру, а також методична робота з педагогами – організаторами та заступниками директорів з виховної роботи: наради, практичні семінари, навчання молодих педагогів-організаторів.
До участі в заходах залучалися учні всіх шкіл. Вся виховна робота в школах була тісно пов’язана з річним планом Центру виховної роботи з молоддю.
Крім того, в закладі проходять навчання активісти піонерського руху Спілки піонерських організацій України (СПОУ). Кращими в районі були піонерські організації Требухівської СШ, Зазимської СШ, Великодимерської СШ.
Активно працювали пошукові загони в рамках всеукраїнської експедиції «Краса і біль України», особливо в Калитянській та Требухівській школах.
В кінці 90-х років в закладі активізується робота з категорією обдарованих дітей через роботу гуртків та секцій Малої Академії Наук України. Кращими були Айшпур Світлана, Овчар Леся та Улезко Оксана, дослідницькі роботи яких в галузі історії, літератури та біології посіли призові місця в обласному конкурсі-захисті робіт МАН.
Колективи та окремі гуртківці стали кращими в області. Це – вокальний ансамбль «Золотоцвіт» під керівництвом Настич Л.О., його солістка Хитра Інна, танцювальний ансамбль «Юність» - керівник Короленко Алла Панасівна, кращий декламатор Касіч Таня. З кожним роком поповнювався список талановитих дітей – гордості Броварського району: Мирна Катерина, Гудзенко Богдана, Матвієнко Оксана, Комаровський Сергій, Нишенко Іван. Кращими солістами в районі і в області названі Шуляк Віталій, Шпак Юлія, Барваницька Яна, Матус Марина, Туліка Анна.
Великої популярності в районі набули змагання команд КВК. Кожен заклад готував команду до участі в конкурсі. З 1996 по 2001 роки учні залюбки, з великим ентузіазмом готувалися, щоб проявити кмітливість, художній талант, почуття гумору, інтелект. Найкраще це вдавалося командам Великодимерської, Калитянської, Гоголівської, Плосківської, Зазимської, Світильнянської, Требухівської шкіл. На обласних змаганнях КВК честь району неодноразово захищали команди Требухівської та Гоголівської шкіл.
Традиційними стали виставки творчих робіт гуртківців. Роботи вихованців ізостудії під керівництвом Воєдила Л.Л., гуртка «Макраме» (керівник Гончар Л.М.), гуртка «Ткацтво» (керівник Прокопенко О.С.), гуртка «М’яка іграшка» (керівник Федорченко О.І.), гурток «Вишивка» (керівник Злуніцина С.Г.) заслуговували на високу оцінку журі та направлялися до участі в обласних конкурсах.
Багатьом школярам заняття в гуртках дали путівку в життя. Зокрема, вихованці гуртка «Різьба по дереву» під керівництвом Яловчука В.Ф. Лола Микола та Куценко Сергій обрали професію майстрів по дереву. Шпак Леся – вихованка гуртка «Юний медик» під керівництвом Тищенко М.Д. працює лікарем. Ворона Юлія та Скуйбіда Наталія своїй нинішній професії художника-модельєра завдячують навчанню в гуртку «Ткацтво» під керівництвом Прокопенко О.С. Кеуш Олег своє захоплення піснею перейняв після навчання в вокальному гуртку під керівництвом Кеуша С.С.
В грудні 1997 року відбулося скорочення штатів Центру виховної роботи з молоддю на 60% , у зв’язку із скороченням витрат з бюджету на утримання установ і закладів освіти.
У 2001 році Центр виховної роботи з молоддю реорганізовано в Броварський районний Центр дитячої та юнацької творчості. Сьогодні він об’єднує близько 1 300 вихованців в 53 гуртках. 48 талановитих, творчо працюючих педагогів допомагають вихованцям отримувати додаткову освіту. Із них 2 - відмінники освіти України, 3 – вчителі-методисти, 1 – майстер спорту.
Центр дитячої та юнацької творчості - це багатопрофільний позашкільний навчально-виховний заклад, який реалізує широкий спектр освітніх послуг для дітей віком від 5 до 18 років. Тут діти відкривають та розвивають у собі таланти в різних жанрах вокального, хореографічного мистецтва; створюють красу власними руками в гуртках художньо-естетичного виховання, таких як: бісероплетіння, художньої вишивки, художньої обробки дерева; вчаться моделювати одяг, оволодівають навичками користування комп’ютером, відвідують спортивні секції тенісу, шахів та лижних перегонів.
Великий виховний потенціал мають заняття у військово-патріотичному клубі «Прикордонник» під керівництвом Мальця Станіслава Дмитровича. Члени клубу неодноразово вирушають на місця запеклих боїв часів Великої Вітчизнянної війни, де проводять розкопки та пошук останків радянських бійців. У 2009 році в братській могилі смт.Калита відбулося перепоховання 75 останків загиблих воїнів, яких знайшли пошуковці. Багато знайдених при розкопках речей знайшли своє місце в шкільному музеї та Національному музеї Великої Вітчизнянної війни 1941-1945рр.
Гуртківці підтримують зв’язки з Державною Прикордонною службою України, є неодноразовими учасниками багатьох заходів, що проводяться на території Київської області.
За свою роботу Малець С.Д. нагороджений Почесною грамотою голови Київської обласної ради, Почесною грамотою голови Броварської райдержадміністрації. Він – володар Золотого кубка в обласному рейтингу успішності «Лідер позашкільної освіти першого десятиліття ХХІ століття».
Великою популярністю в старшокласників користується гурток «Юних перукарів» під керівництвом Філоненко О.Г. Багато випускників оволоділи основами перукарської майстерності та обрали це своєю професією.
Успішно працюють гуртки юних екологів під керівництвом Телендій Т.М., художньої вишивки (керівник Біленко Г.В.), танцювальний колектив «Олекса-тур» (керівник Нагорний О.В.), вокального співу (керівник Бахіна О.О.), гурток «Водний туризм» (керівник Ломонос О.Г.), гурток початкового технічного моделювання (керівник Музиченко Л.І.), фольклорний колектив «Перепілочка» (керівник Туліка О.М.), «Театр мод» (керівник Завєдєєва Б.А.), гурток «Моделювання іграшок-сувенірів» (керівник Плахова З.М.).
Збережена мережа гуртків, які знайшли своє місце в освітньому просторі Броварського району, а їх вихованці достойно репрезентують Центр на районних, обласних і всеукраїнських фестивалях та конкурсах. Без вихованців закладу не проходять районні масові заходи, присвячені червоним датам календаря.
За роки роботи заклад пережив чимало змін, оновлювався педагогічний склад, змінювалися приміщення, та не змінним залишається творчий пошук педагогів, які відкривають у дітях великі таланти.

/Files/images/0-042443.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 725

Коментарi

  • Петрович

    2014-01-22 13:28:52

    Нова сторінка існування нашого Центру почалася з вересня 2013 року: директором Центру призначено Куць Тетяну Григорівну. А з жовтня відновлює роботу науково-технічний відділ. Точніше-починає роботу, завідуючим відділу призначено Мороза Валерія Петровича. Согодні головні сили " технічних видів спорту " складають : судномодельний , Тарасівка, керівник Денис Гнездицький; з грудня почав працювати судномодельний гурток в Пухівці під керівництвом досвідченого Віталія Володимировича Квартірмейстера. Взаємодопомога та особисте знайомство, досвід та молодість відразу дали результат-Броварщина посіла перше місце в обласних змаганнях...